Teadlaste öö (29. septembril 2023) raames avas TalTech Kuressaare kolledž septembrikuu viimasel reedel uksed kõigile teadushimulistele. See oli võimalus sukelduda teadusmaailma erinevatesse aspektidesse ning kogeda teaduse põnevust ja mitmekesisust. Külla olid oodatud huvilised igas vanuses ning tegevusi jätkus nii suurtele kui väikestele. Kokku registreeris 211 osalejat, sh õpilasi erinevatest Saaremaa koolidest ja lasteaedadest.

Üheks märkimisväärseimaks osaks Teadlaste ÖÖ-l oli põnev aarete jaht öö-peituse näol – kontrollpunktid olid jaotud kolledži ja meretehnoloogia kompetentsikeskuse ruumidesse ja laboritesse. Öö-peitus andis võimaluse lahendada kontrollpunktides nii loogika- kui loovusülesandeid – näiteks kiireima paadi väljaselgitamine, lahtise ümbriku joonistamine ühe käetõmbega, salakirja lugemine, A4 paberist läbipugemine, „mis on kastis?“ kompamine, prügi sorteerimine, tornaado purgis, värvimuusika jne.

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise projekti toetusel toimus taastuvenergia töötuba NextGenEn, kus kasutati Horizon taastuvenergia teadusõppe komplekte. 60 meetrises katsebasseinis sai eksperimenteerida pop-pop paate. Pop-pop-paat on 3D prinditud paat, mis imiteerib aurupaati. Paadile on lisatud vasktorust köetav keha, mis küünla abil toodab energiat ja see omakorda paneb paadi liikuma.

Lisaks põnevatele teaduskatsetele said külastajad, keda oli üle Saaremaa TalTechi õuele koguni üle 200 kogunenud, õhtu jooksul imetleda muusika saatel tantsivaid leeke, mis demonstreerisid heli vibratsiooni mõju tulele; teaduskinos vaadata füüsika-, bioloogia- ja keemiakatsete inspireerivaid videosid. Kolledži spetsialistid tutvustasid tipptasemel elektroonikalaborit, mis andis osalejatele ülevaate elektroonikaseadmete disainist ja toimimisest ning „Kasse“ paatide projekteerimisest.

Lisaks said kõik soovijad piiluda mikroskoobi alt erinevaid objekte ja mikroskoopilisi struktuure. See andis omakorda aimu bioloogilisest maailmast ja mikroskoopilistest nähtustest pakkudes üllatusi ja avastusi.

Teadusöölt ei puudunud ka „Hull Teadlane“. Kuigi tema nimi võib viidata hullumeelsusele, oli ta tegelikult innustav ja värvikas isiksus, kes esindas teaduse lõbusamat ja põnevamat poolt. Hull Teadlane tõestas, et teadus ei ole sugugi igav ja kuiv, vaid ülimalt kaasahaarav ja meelelahutuslik.

Teadlaste ÖÖ Kuressaare kolledžis pakkus mitmekesist ja harivat programmi! See oli suurepärane viis tutvustada teaduse erinevaid aspekte ja põnevaid avastusi. Teadlaste öö eesmärk oli näidata, et teadus on täis avastusi ja üllatusi ning et kõik saavad selles osaleda ja õppida midagi uut.

Oli ülimalt rõõmustav näha kõiki särasilmseid külastajaid, kes sellest teadust täis õhtupoolikust osa said. TalTech Kuressaare kolledž tänab südamest kõiki osalejaid ja kaasalööjaid ning ootab teid aasta pärast tagasi!

etag logo